Nepokoj a komplikace

1380344_portrait_of_time_2

Čas plyne. Zachovejte klid. Možná právě proto, že k jeho měření slouží také nepokoj. A komplikace je vysoce ceněna, přinejmenším ve vysoké hodinařině.

Když mě před časem oslovili s žádostí o překlad článku do časopisu o hodinkách, řekla jsem si – komplikace. Vždyť o tom tématu skoro nic nevím. Sama se v čase ztrácím. A nastal – nepokoj. Jenže jsem se začetla. Začala hledat terminologii. Pročítat materiály na internetu o hodinkách, časomírách, chronometrech. Preciznost, přesnost, dokonalost. A přitom umění a krása šperku.

Neodolala jsem. Tu zakázku jsem vzala. Čas, kdy jsem na ní pracovala, uplynul, tik tak, nevím jak. Zato už vím, co pro mistry hodináře znamená nepokoj a komplikace.

Nepokoj nebo také setrvačka je prostý kroužek se dvěma nebo třemi příčlemi, kterým se říká "arms" – ramínka; spolu s pérkem je nepokoj řídícím zařízením hodinek.

Komplikace jsou složité mechanismy, díky kterým mechanické hodinky ukazují rok či odbíjejí půle nebo dokonce i čtvrtě. Jedna z nejsložitějších komplikací, která přímo pozitivně ovlivňuje přesnost chodu hodinek, je tourbillon. Tourbillon totiž eliminuje gravitační sílu země, která působí na vše, tedy i na součástky v hodinkách a na nejjemnější součástku v hodinkách - setrvačku. Tourbillon kompenzuje nepřesnosti chodu způsobené hlavně vertikální polohou - tedy polohou, ve které jsou hodinky nejčastěji.

Zdroj: http://www.hodinky-damske-panske.cz/mechanizmus-strojku/.
http://www.prim-hodinky.cz/products/tourbillon/tgm/
http://blog.luxurybazaar.com/jaeger-lecoultre-atmos-marqueterie-clock-the-kiss/